Hodnocení CK EXIM TOURS
Vloženo: 20. listopadu 2022
Poslední příspěvek: 16. prosince 2022
čerstvý příchozí /
Ital
čerstvý příchozí /
před 2 lety
Ital
Miluji Itálii. Mí prapředci odtud pocházejí. Snad proto mě to tam tak táhne. Tento rok jsme se rozhodli, že uděláme změnu. Roky jsem se bránil dlouhým cestám na dovolenou letadlem. Ne, že by mi to činilo potíže, ale mám rád volnost při cestování. Rád zastavím, kde chci, odpočinu, jak potřebuji, najím se, kde mi to chutná, nejsem omezen ve svých potřebách. Cestu do Itálie autem je pro mě něčím doslova „posvátným“. Miluji svítání v Alpách, výbornou kávu a „cucinu“ po cestě. Těším se na italské řidiče, jejich neustálé troubení a živou gestikulaci. Cesty na letiště, parkování, doba odbavení a poté transfer z letiště do destinace doslova proklínám.
Již asi 4 roky jsme si s přítelkyní slibovali, že navštívíme Kapverdské ostrovy. Ostrovy sopečného původu, kde toho ke koukání moc není, ale zato nabízejí skvostný teplotní komfort, neobsazené dlouhé pláže a výborný servis. Tak, aspoň hovoří lákavé nabídky cestovních kanceláří. Myslím, že bychom cestu na Kapverdy odložili zase na další rok, ale náhoda zapracovala v náš prospěch. Přišel mi balíček do Zásilkovny, výdejní místo bylo v CK Eva Soběslav. Když jsem odcházel s balíčkem a ve dveřích jsem se obrátil na velkou mapu světa visící v CK a zrakem zavadil o vytouženou destinaci. Moje otázka na paní z kanceláře zněla: „Děláte Kapverdy?“ Odpověď byla: „Dělám celý svět.“ Po prvních větách mi bylo jasné, že paní majitelka CK Eva v oboru nepracuje první rok a že se asi oplatí využít jejich služeb. Nic nenutila, vyslechla si moje přání a o destinaci byla schopna i z vlastní zkušenosti vybrat to nejdůležitější pro klienta, který se potřebuje zorientovat v nabízených službách. Kapverdy jsem měl již nastudovány z recenzí, předložil požadavky a návrh několika hotelů, které mi přicházely vzhledem k mým potřebám a finančním možnostem jako favorité. Ještě ten den jsem měl v emailu návrh dovolené ve třech variantách. Rozhodli jsme se pro ostrov Sal, hotel Salinas Sea. Zájezd jsme zakoupili prostřednictvím CK Eva u CK EXIM TOURS v termínu 14.–25. 10. 2022. Důležité pro vstup na Kapverdy je vlastnit pas a zaplatit vstupní poplatek do země, který nahrazuje vstupní víza a stojí 1300 Kč pro dospělou osobu. Zaplacení tohoto poplatku zařídí CK (zahrne vám jej do faktury za pobyt a případné pojištění osob a zavazadel), je to pohodlnější, než jej platit při vstupu na kapverdskou půdu na letišti.
Odlet: Odbavovací mašinerie na letišti Václava Havla v Praze byla celkem rychlá, vzhledem k tomu, že se jedná o let mimo EU. Do letadla se doporučuji přiobléct, pro zimomřivé i kalhoty nebo tepláky, nahoru stačí mikina. Jako palubní zavazadlo použijte menší batoh, či tašku, mějte s sebou opravdu to nejdůležitější. Hmotnost kabinového zavazadla je do 8 kg, hmotnost odbaveného zavazadla je do 23 kg. Vlastní let byl v režii letecké společnosti Smart Wings a jejich éra Boeing 737 max 8. Plně obsazeno. Proběhl dobře, je vidět, že posádky mají tuto destinaci ve svém „vlastnictví“ a jejich zkušenost je opravdu velká. Palubní personál ochotný, i přes občasné „nezdravé“ chování některých cestujících, vždy usměvavý. Doba letu cca 6,5 hodiny. První přistání na Kapverdských ostrovech je na ostrově Boa Vista, po vystoupení „účastníků zájezdu“ zde ubytovaných a nastoupení těch, kteří zde ukončili pobyt, se za cca 30 minut pokračuje na ostrov Sal. Je to raritní let, ostrovy jsou od sebe vzdáleny cca 50 km, takže jenom co vzlétnete, tak už zase klesáte na přistání. Všechna čest, kapitán letadla je „střelec“, má to v ruce.
Tak a jsme tady. Letiště Amilcar Cabral je nejvýznamnější na Kapverdách a nachází se 18 km od turistického letoviska Santa Maria, kde je situován náš hotel. Zároveň se toto letiště používá jako vojenské (asi pro ty jejich tři vrtulová letadla), takže údajně je zde bezpečnostní kontrola důkladná. Bylo to svižné a bez zbytečných průtahů. Podle vyjádření naší druhé delegátky paní Iren má šestou nejdelší vzletovou dráhu na světě. Většina charterových letů mířících na Kapverdy přistane právě na letišti Sal, další pravidelné linky odsud vedou do Maroka, na Kanáry a samozřejmě ostatní kapverdské ostrovy. Některé charterové lety směřující do Jižní Ameriky nebo Karibiku zde mívají technické mezipřistání. Terminál je malý a poměrně zastaralý, nicméně všude je čisto a jedná se tak o standardní turistické letiště. Otevřen je 24 hodin denně. Pokud byste se rozhodli cestovat na Kapverdy na vlastní pěst a nevyužít služeb CK, zaplatíte za letenku min. 20.000 Kč. Některé německé letecké společnosti nabízejí zpáteční letenku za cca 8.000 Kč. Ale je to zase jedna cesta navíc. Po odbavovacích procedurách na nás čekala naše delegátka, paní Petra (žije zde již 13 let) a nasměrovala nás do připravených zastaralých ale přesto klimatizovaných autobusů Toyota. Po nastoupení nás společně s lokálním řidičem přivítala a poskytla důležité informace pro ubytování a informace o naší další schůzce. Vyrazili jsme po opravdu špatné silnici do našeho hotelu. Řidič se snažil, co mohl vyhýbat se kráterům ve vozovce. Občas to nedokázal. Postupně se objíždějí všechny hotely, kde jsou naši rekreanti ubytováni, náš hotel je poslední zastávka. Údajně na Kapverdách je povoleno vzhledem k urbanistickým omezením stavět stavby jenom do dvou pater, nečekejte tedy hotely typu Egypt, Turecko, Itálie atd. A jsme tady, 5 hvězdičkový hotel SALINAS SEA.
První dojem OK. Hotel spadá do vyhlášeného koncernu hotelů a resortů Oasis Atlantico. Menší, ale příjemná vstupní hala. Nově postavený (2013) luxusní hotelový resort situovaný do zajímavě architektonicky řešených budov obklopených pečlivě udržovanou zahradou. Personál při příjmu ubytovaných hovoří portugalsky, obstojně anglicky a italsky. Vyplnění ubytovacích tiskopisů lidem staršího data narození, ale i mladším bez znalosti základní anglické konverzace, může činit problémy. V nejhorším případě můžete požádat o pomoc delegátku. Jinak personál je maximálně ochotný a dokáže trpělivě vysvětlovat i za pomoci posunků. Hotel disponuje vlastní bezpečnostní službou, která během celého dne (i v noci) monitoruje vstup osob do hotelového resortu, včetně pláže (neumožní vstup neubytovaných osob a vstup lokálům nabízejících různé služby), řeší případné konfliktní situace a napomáhá v orientaci nových rekreantů v prostředí resortu. Po absolvování standardních ubytovacích procedur hurá na pokoj.
Pokoj č. 1043. Hotelový resort jich má 338. Dveře otvíráme magnetickou kartou. Prostorný pokoj s manželskou postelí, přepážkou oddělenou sedačkou pro případ přistýlky, základním nábytkovým vybavením, sociálním zařízením, televizí, klimatizací, čajovým a kávovým servisem, chladničkou s dvěma průběžně doplňovanými lahvemi balené vody, trezorem a balkonem s bočním výhledem na oceán. Takto situovaný pokoj (měla by to být všechna lichá čísla) má velkou výhodu v tom, že nejste rušeni večerními animačními programy ani hlukem způsobeným vracejícími se rekreanty z baru od pláže, kde večer probíhá také program. V televizi běží cca 15 programů, většinou zpravodajských a sportovních v portugalském a anglickém jazyce. K dispozici je wifi připojení (pro každý pokoj zvlášť). Sociální zařízení se skládá ze sprchového koutu (na rozdíl od italských hotelů odtékajícího), umyvadla s obrovským zrcadlem, WC mísy, bidetu a vysoušeče vlasů. Z vodovodní baterie teče voda upravená odsolovacím zařízením z vody mořské, takže pouze na mytí, ne na pití. Na sociálním zařízení můžete občas potkat malou ještěrku či cvrčka. Pokoj ve stavu, který např. v Itálii neuvidíte. Opravdu uklizen, nikde ani smítko prachu, či vlas. Postel velmi vkusně esteticky upravena, celkově prostor připraven pro nového ubytovaného standardem 5hvězdičkového hotelu. Pokoj se uklízí denně a to do výše popsaného stavu, doplňuje se balená voda do chladničky, kávový a čajový servis, vyměňují se ručníky a koupelnové osušky (osušky na pláž se mění několikrát denně u bazénu). Pokud jste kuřáky a požádáte o to, je vám na balkon dodán popelník a každý den je vyměněn. Zvykem, asi jako všude ve světě, je ráno před úklidem na posteli nechat malé „všimné“, přibližně 2 eura. Věřím, že to inspiruje personál k vyšším výkonům. My to dodrželi a opravdu výsledek byl odpovídající.
Stravování. Při variantě all inclusive máte několik možností stravování. Je možné využít hlavní restauraci, bufetovou kuchyň u bazénu (zde je stravování formou klasické objednávky u okénka a přinesení vámi objednaného jídla personálem) a jídelnu na pláži. V hlavní jídelně a jídelně na pláži (samoobslužný bufetový systém formou švédských stolů) je předepsané dodržovat určitý dress code (moc se ale nedodržuje), v bufetu u bazénu si pro jídlo můžete přijít i v plavkách. Strava je chutná, výběr obrovský. Sestavit chutný neopakující se jídelníček během 13denního pobytu nebyl žádný problém. Velké zastoupení v nabízených pokrmech tvoří grilované ryby (převažuje tuňák, dále vepřové a kuřecí maso). Pokud využijete asi 6 ks voucherů, které dostanete při registraci na recepci v den příjezdu, máte možnost si zpříjemnit večeři 6x za pobyt obsluhovanou večeří buď asijského, místního, či grilovaného výběru. Nám asijské menu nevyhovovalo. Pokud vás přepadne mlsná, nebo máte opravdu hlad, můžete se průběžně „dojídat“ v rámci svačinek během pauzy mezi snídaní a obědem a obědem a večeří. Doporučení: choďte na stravu opravdu v duchu stanoveného dress code (piktogram umístěn vždy na dveřích jídelny). Personál vnímá jednotlivé národy. Češi jsou hojně zastoupeni. Burani bez rukávů a s vylézajícím ochlupením nejsou žádáni. Za celý pobyt jsme nepotkali osobu jevící známky silného alkoholového opojení. Dle našeho názoru a není žádný ojedinělý, jsou nápoje míchány v silně ředěném stavu. Pivo Strela (obalem i chutí připomínající Stelu) se např. podává v pohárcích o objemu cca 1,5 dcl.
Bary. Jsou k dispozici 3. Jeden nad recepcí v patře (lobby). Druhý u bazénu a třetí na pláži. V rámci programu all inclusive máte možnost využívat pouze služeb v rámci nápojových lístků umístěných u barů, označených „All inclusive“ (např. Baileys si musíte zaplatit, panák 6 euro).
Zábava, aktivní trávení času. Podél pláže vede „chodník“ který lze využít k běžeckému tréninku. Na zahradě hotelu je jakási „posilovna“. Musím pochválit velký venkovní bazén se slanou vodou (přímo z vody si můžete objednat drink, míchaný nápoj, či pivo), dále je k dispozici opalovací terasa (lehátka a slunečníky zdarma, nejlépe využít v tzv. chladnějších měsících), dětský bazén, miniklub, vířivka, herna, prádelna (za poplatek), konferenční místnost (tu asi nevyužijete), velké venkovní hřiště (na pláži), moderní fitness centrum, SPA a wellness (nevyužili jsme, ani neviděli), plážový servis zdarma (2x lehátko, sluneční plachta). V prostoru mezi jednotlivými bloky hotelu je taktéž možné využít klasické masáže ve stanu. Na pláži jsou nabízeny motorizované i nemotorizované vodní sporty za poplatek (např. windsurfing, kitesurf, stand up paddle, surfing, wingfoil, vodní lyžování, motorové čluny, jízdy na banánech). Pláž je dlouhá a volná, nádherně žlutý písek, občas větší vlny. Kdo je zvyklý z Itálie na pozvolný vstup, tak tady to tak není. Asi 10 m od břehu jste po krk ve vodě. Po pláži volně pobíhají psi bez majitelů (každá pláž má svoje stálé). Nemusíte se ale obávat, jsou „slušně vychovaní“ a nikoho svojí přítomností neobtěžují. Nepodávejte jim jídlo ani nápoje. V tom případě jste jejich kamarády až do konce pobytu. Budou vaší ochrankou a nehnou se od vás. Další volnočasové aktivity vám nabízejí „povolení“ lokálové, kteří mají stanoviště před vstupem na pláž. U přístupu k hlavní restauraci na vývěsce se můžete dočíst animační programy na nejbližší období. Kupodivu i v českém jazyce. Po rozhovoru s manažerem hotelu jsem se dozvěděl, že hlavní klientela hotelu se rekrutuje hlavně z obyvatel států Evropské unie. Největší zastoupení mají samozřejmě Portugalci, poté Italové, Španělé, Poláci, Češi, severské státy (Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko). Druhý den po příletu naše delegátka Petra organizuje sezení nových „účastníků zájezdu“. V klimatizovaném sále vedlejšího hotelu stručně seznamuje rekreanty s životem na ostrově, s nástrahami, které rekreanty čekají, a s možnostmi poznání ostrova. Nabídne několik alternativ zábavy a poznávání (noční návštěva pláže, kde Kareta obecná klade vajíčka, půldenní prohlídka ostrova, jízdu v poušti na čtyřkolkách, plavba lodí kolem ostrova apod). Vybrali jme si půldenní prohlídku ostrova (za cca 70 euro pro dva) a návštěvu pláže (za cca 70 euro pro dva), kde Kareta obecná klade svá vajíčka a kde se její potomci rodí. Zážitek spojený s karetami byl hluboký. Měli jsme to štěstí a viděli jak kladení vajíček, tak i líhnutí malých želviček a jejich zmatený úprk do pouště, namísto do oceánu. Stali jsme se záchranáři a odnášeli želvičky do oceánu. Prohlídka ostrova byla spojena s ochutnávkou místně vyráběných rumů, návštěvou solných dolů Pedra de Lume, kde se můžete vykoupat v jezeře Salinas s vysokou koncentrací soli a namazat se bahnem. Voda v něm má blahodárné účinky na kožní onemocnění. Během této prohlídky máte možnost si zakoupit suvenýry a zejména dva největší artikly Kapverdských ostrovů, a to kávu pěstovanou na ostrově Fogo (patří mezi nejkvalitnější kávy na světě) a tuňáka v konzervě. Pro případnou individuální prohlídku ostrova je vám k dispozici půjčovna automobilů a skútrů, popřípadě využití služeb lokální taxi služby za směšnou cenu. My tuto službu využili při návštěvě místní botanické zahrady. Není toho moc, ale pro doplnění té nejhlavnější aktivity, za kterými na ostrov letíte (oceán a slunění), to stačí.
Co závěrem? Miluji Itálii. Mojí milenkou se však staly Kapverdské ostrovy. Myslím si, že takto uvažuje i spousta Italů. Pobyt je vhodný pro rodiny s dětmi, pro zamilované a pro klientelu, která vyhledává klidnější prostředí, komfort ubytování a s tím spojené služby. Finančně je destinace zajímavá, doposud není masově využívána ruskými a německými hordami namazaných hlučných idiotů. Když sečtu časově podobný pobyt v italském hotelu stejné kategorie s polopenzí (tady byl pobyt all inclussive) ve středomořském prostředí, náklady na dopravu a poplatky v dálniční síti Rakouska a Itálie, nutnost dokoupit si obědy, něco na zábavu a „pitný režim“, je dovolená na Kapverdských ostrovech určitě levnější. Samozřejmě v Itálii toho uvidíte více, ale musíte si zase připlatit. Na první pohled relativně drahé, ovšem ve skutečnosti přijatelně levné.
Nerad navštěvuji stejnou destinaci dvakrát. V tomto případě však učiním výjimku. Vzpomínky na poklidnou, prosluněnou a bezproblémovou dovolenou, na příjemný a usměvavý personál hotelu, na skvělé a pracovité delegátky z CK EXIM TOURS, na profesionální přístup majitelky CK Eva paní Neumannové ze Soběslavi, nás příští rok kroky opět zavedou na ostrov Sal do stejného hotelu Salinas Sea.
Již asi 4 roky jsme si s přítelkyní slibovali, že navštívíme Kapverdské ostrovy. Ostrovy sopečného původu, kde toho ke koukání moc není, ale zato nabízejí skvostný teplotní komfort, neobsazené dlouhé pláže a výborný servis. Tak, aspoň hovoří lákavé nabídky cestovních kanceláří. Myslím, že bychom cestu na Kapverdy odložili zase na další rok, ale náhoda zapracovala v náš prospěch. Přišel mi balíček do Zásilkovny, výdejní místo bylo v CK Eva Soběslav. Když jsem odcházel s balíčkem a ve dveřích jsem se obrátil na velkou mapu světa visící v CK a zrakem zavadil o vytouženou destinaci. Moje otázka na paní z kanceláře zněla: „Děláte Kapverdy?“ Odpověď byla: „Dělám celý svět.“ Po prvních větách mi bylo jasné, že paní majitelka CK Eva v oboru nepracuje první rok a že se asi oplatí využít jejich služeb. Nic nenutila, vyslechla si moje přání a o destinaci byla schopna i z vlastní zkušenosti vybrat to nejdůležitější pro klienta, který se potřebuje zorientovat v nabízených službách. Kapverdy jsem měl již nastudovány z recenzí, předložil požadavky a návrh několika hotelů, které mi přicházely vzhledem k mým potřebám a finančním možnostem jako favorité. Ještě ten den jsem měl v emailu návrh dovolené ve třech variantách. Rozhodli jsme se pro ostrov Sal, hotel Salinas Sea. Zájezd jsme zakoupili prostřednictvím CK Eva u CK EXIM TOURS v termínu 14.–25. 10. 2022. Důležité pro vstup na Kapverdy je vlastnit pas a zaplatit vstupní poplatek do země, který nahrazuje vstupní víza a stojí 1300 Kč pro dospělou osobu. Zaplacení tohoto poplatku zařídí CK (zahrne vám jej do faktury za pobyt a případné pojištění osob a zavazadel), je to pohodlnější, než jej platit při vstupu na kapverdskou půdu na letišti.
Odlet: Odbavovací mašinerie na letišti Václava Havla v Praze byla celkem rychlá, vzhledem k tomu, že se jedná o let mimo EU. Do letadla se doporučuji přiobléct, pro zimomřivé i kalhoty nebo tepláky, nahoru stačí mikina. Jako palubní zavazadlo použijte menší batoh, či tašku, mějte s sebou opravdu to nejdůležitější. Hmotnost kabinového zavazadla je do 8 kg, hmotnost odbaveného zavazadla je do 23 kg. Vlastní let byl v režii letecké společnosti Smart Wings a jejich éra Boeing 737 max 8. Plně obsazeno. Proběhl dobře, je vidět, že posádky mají tuto destinaci ve svém „vlastnictví“ a jejich zkušenost je opravdu velká. Palubní personál ochotný, i přes občasné „nezdravé“ chování některých cestujících, vždy usměvavý. Doba letu cca 6,5 hodiny. První přistání na Kapverdských ostrovech je na ostrově Boa Vista, po vystoupení „účastníků zájezdu“ zde ubytovaných a nastoupení těch, kteří zde ukončili pobyt, se za cca 30 minut pokračuje na ostrov Sal. Je to raritní let, ostrovy jsou od sebe vzdáleny cca 50 km, takže jenom co vzlétnete, tak už zase klesáte na přistání. Všechna čest, kapitán letadla je „střelec“, má to v ruce.
Tak a jsme tady. Letiště Amilcar Cabral je nejvýznamnější na Kapverdách a nachází se 18 km od turistického letoviska Santa Maria, kde je situován náš hotel. Zároveň se toto letiště používá jako vojenské (asi pro ty jejich tři vrtulová letadla), takže údajně je zde bezpečnostní kontrola důkladná. Bylo to svižné a bez zbytečných průtahů. Podle vyjádření naší druhé delegátky paní Iren má šestou nejdelší vzletovou dráhu na světě. Většina charterových letů mířících na Kapverdy přistane právě na letišti Sal, další pravidelné linky odsud vedou do Maroka, na Kanáry a samozřejmě ostatní kapverdské ostrovy. Některé charterové lety směřující do Jižní Ameriky nebo Karibiku zde mívají technické mezipřistání. Terminál je malý a poměrně zastaralý, nicméně všude je čisto a jedná se tak o standardní turistické letiště. Otevřen je 24 hodin denně. Pokud byste se rozhodli cestovat na Kapverdy na vlastní pěst a nevyužít služeb CK, zaplatíte za letenku min. 20.000 Kč. Některé německé letecké společnosti nabízejí zpáteční letenku za cca 8.000 Kč. Ale je to zase jedna cesta navíc. Po odbavovacích procedurách na nás čekala naše delegátka, paní Petra (žije zde již 13 let) a nasměrovala nás do připravených zastaralých ale přesto klimatizovaných autobusů Toyota. Po nastoupení nás společně s lokálním řidičem přivítala a poskytla důležité informace pro ubytování a informace o naší další schůzce. Vyrazili jsme po opravdu špatné silnici do našeho hotelu. Řidič se snažil, co mohl vyhýbat se kráterům ve vozovce. Občas to nedokázal. Postupně se objíždějí všechny hotely, kde jsou naši rekreanti ubytováni, náš hotel je poslední zastávka. Údajně na Kapverdách je povoleno vzhledem k urbanistickým omezením stavět stavby jenom do dvou pater, nečekejte tedy hotely typu Egypt, Turecko, Itálie atd. A jsme tady, 5 hvězdičkový hotel SALINAS SEA.
První dojem OK. Hotel spadá do vyhlášeného koncernu hotelů a resortů Oasis Atlantico. Menší, ale příjemná vstupní hala. Nově postavený (2013) luxusní hotelový resort situovaný do zajímavě architektonicky řešených budov obklopených pečlivě udržovanou zahradou. Personál při příjmu ubytovaných hovoří portugalsky, obstojně anglicky a italsky. Vyplnění ubytovacích tiskopisů lidem staršího data narození, ale i mladším bez znalosti základní anglické konverzace, může činit problémy. V nejhorším případě můžete požádat o pomoc delegátku. Jinak personál je maximálně ochotný a dokáže trpělivě vysvětlovat i za pomoci posunků. Hotel disponuje vlastní bezpečnostní službou, která během celého dne (i v noci) monitoruje vstup osob do hotelového resortu, včetně pláže (neumožní vstup neubytovaných osob a vstup lokálům nabízejících různé služby), řeší případné konfliktní situace a napomáhá v orientaci nových rekreantů v prostředí resortu. Po absolvování standardních ubytovacích procedur hurá na pokoj.
Pokoj č. 1043. Hotelový resort jich má 338. Dveře otvíráme magnetickou kartou. Prostorný pokoj s manželskou postelí, přepážkou oddělenou sedačkou pro případ přistýlky, základním nábytkovým vybavením, sociálním zařízením, televizí, klimatizací, čajovým a kávovým servisem, chladničkou s dvěma průběžně doplňovanými lahvemi balené vody, trezorem a balkonem s bočním výhledem na oceán. Takto situovaný pokoj (měla by to být všechna lichá čísla) má velkou výhodu v tom, že nejste rušeni večerními animačními programy ani hlukem způsobeným vracejícími se rekreanty z baru od pláže, kde večer probíhá také program. V televizi běží cca 15 programů, většinou zpravodajských a sportovních v portugalském a anglickém jazyce. K dispozici je wifi připojení (pro každý pokoj zvlášť). Sociální zařízení se skládá ze sprchového koutu (na rozdíl od italských hotelů odtékajícího), umyvadla s obrovským zrcadlem, WC mísy, bidetu a vysoušeče vlasů. Z vodovodní baterie teče voda upravená odsolovacím zařízením z vody mořské, takže pouze na mytí, ne na pití. Na sociálním zařízení můžete občas potkat malou ještěrku či cvrčka. Pokoj ve stavu, který např. v Itálii neuvidíte. Opravdu uklizen, nikde ani smítko prachu, či vlas. Postel velmi vkusně esteticky upravena, celkově prostor připraven pro nového ubytovaného standardem 5hvězdičkového hotelu. Pokoj se uklízí denně a to do výše popsaného stavu, doplňuje se balená voda do chladničky, kávový a čajový servis, vyměňují se ručníky a koupelnové osušky (osušky na pláž se mění několikrát denně u bazénu). Pokud jste kuřáky a požádáte o to, je vám na balkon dodán popelník a každý den je vyměněn. Zvykem, asi jako všude ve světě, je ráno před úklidem na posteli nechat malé „všimné“, přibližně 2 eura. Věřím, že to inspiruje personál k vyšším výkonům. My to dodrželi a opravdu výsledek byl odpovídající.
Stravování. Při variantě all inclusive máte několik možností stravování. Je možné využít hlavní restauraci, bufetovou kuchyň u bazénu (zde je stravování formou klasické objednávky u okénka a přinesení vámi objednaného jídla personálem) a jídelnu na pláži. V hlavní jídelně a jídelně na pláži (samoobslužný bufetový systém formou švédských stolů) je předepsané dodržovat určitý dress code (moc se ale nedodržuje), v bufetu u bazénu si pro jídlo můžete přijít i v plavkách. Strava je chutná, výběr obrovský. Sestavit chutný neopakující se jídelníček během 13denního pobytu nebyl žádný problém. Velké zastoupení v nabízených pokrmech tvoří grilované ryby (převažuje tuňák, dále vepřové a kuřecí maso). Pokud využijete asi 6 ks voucherů, které dostanete při registraci na recepci v den příjezdu, máte možnost si zpříjemnit večeři 6x za pobyt obsluhovanou večeří buď asijského, místního, či grilovaného výběru. Nám asijské menu nevyhovovalo. Pokud vás přepadne mlsná, nebo máte opravdu hlad, můžete se průběžně „dojídat“ v rámci svačinek během pauzy mezi snídaní a obědem a obědem a večeří. Doporučení: choďte na stravu opravdu v duchu stanoveného dress code (piktogram umístěn vždy na dveřích jídelny). Personál vnímá jednotlivé národy. Češi jsou hojně zastoupeni. Burani bez rukávů a s vylézajícím ochlupením nejsou žádáni. Za celý pobyt jsme nepotkali osobu jevící známky silného alkoholového opojení. Dle našeho názoru a není žádný ojedinělý, jsou nápoje míchány v silně ředěném stavu. Pivo Strela (obalem i chutí připomínající Stelu) se např. podává v pohárcích o objemu cca 1,5 dcl.
Bary. Jsou k dispozici 3. Jeden nad recepcí v patře (lobby). Druhý u bazénu a třetí na pláži. V rámci programu all inclusive máte možnost využívat pouze služeb v rámci nápojových lístků umístěných u barů, označených „All inclusive“ (např. Baileys si musíte zaplatit, panák 6 euro).
Zábava, aktivní trávení času. Podél pláže vede „chodník“ který lze využít k běžeckému tréninku. Na zahradě hotelu je jakási „posilovna“. Musím pochválit velký venkovní bazén se slanou vodou (přímo z vody si můžete objednat drink, míchaný nápoj, či pivo), dále je k dispozici opalovací terasa (lehátka a slunečníky zdarma, nejlépe využít v tzv. chladnějších měsících), dětský bazén, miniklub, vířivka, herna, prádelna (za poplatek), konferenční místnost (tu asi nevyužijete), velké venkovní hřiště (na pláži), moderní fitness centrum, SPA a wellness (nevyužili jsme, ani neviděli), plážový servis zdarma (2x lehátko, sluneční plachta). V prostoru mezi jednotlivými bloky hotelu je taktéž možné využít klasické masáže ve stanu. Na pláži jsou nabízeny motorizované i nemotorizované vodní sporty za poplatek (např. windsurfing, kitesurf, stand up paddle, surfing, wingfoil, vodní lyžování, motorové čluny, jízdy na banánech). Pláž je dlouhá a volná, nádherně žlutý písek, občas větší vlny. Kdo je zvyklý z Itálie na pozvolný vstup, tak tady to tak není. Asi 10 m od břehu jste po krk ve vodě. Po pláži volně pobíhají psi bez majitelů (každá pláž má svoje stálé). Nemusíte se ale obávat, jsou „slušně vychovaní“ a nikoho svojí přítomností neobtěžují. Nepodávejte jim jídlo ani nápoje. V tom případě jste jejich kamarády až do konce pobytu. Budou vaší ochrankou a nehnou se od vás. Další volnočasové aktivity vám nabízejí „povolení“ lokálové, kteří mají stanoviště před vstupem na pláž. U přístupu k hlavní restauraci na vývěsce se můžete dočíst animační programy na nejbližší období. Kupodivu i v českém jazyce. Po rozhovoru s manažerem hotelu jsem se dozvěděl, že hlavní klientela hotelu se rekrutuje hlavně z obyvatel států Evropské unie. Největší zastoupení mají samozřejmě Portugalci, poté Italové, Španělé, Poláci, Češi, severské státy (Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko). Druhý den po příletu naše delegátka Petra organizuje sezení nových „účastníků zájezdu“. V klimatizovaném sále vedlejšího hotelu stručně seznamuje rekreanty s životem na ostrově, s nástrahami, které rekreanty čekají, a s možnostmi poznání ostrova. Nabídne několik alternativ zábavy a poznávání (noční návštěva pláže, kde Kareta obecná klade vajíčka, půldenní prohlídka ostrova, jízdu v poušti na čtyřkolkách, plavba lodí kolem ostrova apod). Vybrali jme si půldenní prohlídku ostrova (za cca 70 euro pro dva) a návštěvu pláže (za cca 70 euro pro dva), kde Kareta obecná klade svá vajíčka a kde se její potomci rodí. Zážitek spojený s karetami byl hluboký. Měli jsme to štěstí a viděli jak kladení vajíček, tak i líhnutí malých želviček a jejich zmatený úprk do pouště, namísto do oceánu. Stali jsme se záchranáři a odnášeli želvičky do oceánu. Prohlídka ostrova byla spojena s ochutnávkou místně vyráběných rumů, návštěvou solných dolů Pedra de Lume, kde se můžete vykoupat v jezeře Salinas s vysokou koncentrací soli a namazat se bahnem. Voda v něm má blahodárné účinky na kožní onemocnění. Během této prohlídky máte možnost si zakoupit suvenýry a zejména dva největší artikly Kapverdských ostrovů, a to kávu pěstovanou na ostrově Fogo (patří mezi nejkvalitnější kávy na světě) a tuňáka v konzervě. Pro případnou individuální prohlídku ostrova je vám k dispozici půjčovna automobilů a skútrů, popřípadě využití služeb lokální taxi služby za směšnou cenu. My tuto službu využili při návštěvě místní botanické zahrady. Není toho moc, ale pro doplnění té nejhlavnější aktivity, za kterými na ostrov letíte (oceán a slunění), to stačí.
Co závěrem? Miluji Itálii. Mojí milenkou se však staly Kapverdské ostrovy. Myslím si, že takto uvažuje i spousta Italů. Pobyt je vhodný pro rodiny s dětmi, pro zamilované a pro klientelu, která vyhledává klidnější prostředí, komfort ubytování a s tím spojené služby. Finančně je destinace zajímavá, doposud není masově využívána ruskými a německými hordami namazaných hlučných idiotů. Když sečtu časově podobný pobyt v italském hotelu stejné kategorie s polopenzí (tady byl pobyt all inclussive) ve středomořském prostředí, náklady na dopravu a poplatky v dálniční síti Rakouska a Itálie, nutnost dokoupit si obědy, něco na zábavu a „pitný režim“, je dovolená na Kapverdských ostrovech určitě levnější. Samozřejmě v Itálii toho uvidíte více, ale musíte si zase připlatit. Na první pohled relativně drahé, ovšem ve skutečnosti přijatelně levné.
Nerad navštěvuji stejnou destinaci dvakrát. V tomto případě však učiním výjimku. Vzpomínky na poklidnou, prosluněnou a bezproblémovou dovolenou, na příjemný a usměvavý personál hotelu, na skvělé a pracovité delegátky z CK EXIM TOURS, na profesionální přístup majitelky CK Eva paní Neumannové ze Soběslavi, nás příští rok kroky opět zavedou na ostrov Sal do stejného hotelu Salinas Sea.
legenda /
DanaDianaNoymi
legenda /
před 2 lety
stálý člen /
Jano
stálý člen /
před 2 lety
Jano
před 2 lety
Byl jsem s nimi v Bulharska. Žádná sláva ale až tak špatné to nebylo. Nejvíc mě odradilo když na letišti v Burgasu nás naložili do starých autobusu, které asi dlouho stáli v garáži protože byl tam cítit takový pach jakoby se dlouho nepoužívali. Delegát ze sebe dělal komika a když jsem se ho něco zeptal tak neodpověděl.
legenda /
DanaDianaNoymi
legenda /
před 2 lety
legenda /
DanaDianaNoymi
legenda /
před 2 lety
Vložit odpověď