Všichni v napětí sledujeme dění ohledně koronaviru a na základě dosavadních zjištění je nejlepší variantou, jak můžeme přispět k ochraně sebe i lidí ve svém okolí, zůstat doma a v případě, že musíme ven, tak jedině v roušce. Do dnešního dne spoustu lidí doporučení ohledně nošení roušek spíše ignorovala. Dnes však vláda s platností od 19. 3. 2020 zakázala vycházení na veřejnost bez zakrytých úst a nosu ať už rouškou, nebo například šálou či respirátorem.
Nevídanou vlnu solidarity spustila aféra ohledně nedostatku roušek a respirátorů, které vláda nebyla schopná dostatečně zajistit. Lidé napříč celou republikou tak šijí roušky často doslova na koleni, aby mohli ochránit nejen sebe a své příbuzné, ale také úplně cizí lidi, jako například lékaře nebo seniory, jenž jsou ohroženou skupinou.
Koncem tohoto týdne má z Číny rovněž dorazit 30 milionů jednorázových roušek a 6 milionů respirátorů.
Co ale bude se všemi těmi rouškami a respirátory až bude nákaze konec? Už nyní upozorňuje například stránka Daily Mail na situaci na plážích v Hongkongu. Celé týdny si obyvatelé Hongkongu dávají přes ústa jednorázové roušky ve snaze zabránit šíření koronaviru. Velké množství z nich však po použití nekončí v odpadu, ale ve volné přírodě či v moři, kde si je živočichové pletou s potravou. Na pláži dlouhé 100 m tak lidé našli 70 použitých roušek, o týden později jich tam bylo dalších 30. Většina roušek je přitom vyrobena z polypropylenu, tedy pomalu rozložitelného plastu.
Nejen Hongkong, ale celý svět v posledních letech bojuje se záplavou jednorázových plastů. Odhaduje se, že až 70 % z nich končí na běžných skládkách, upozorňuje Daily Mail. Odhazování roušek do přírody není tedy jen neekologické, ale také nebezpečné.
Buďme zodpovědní nejen v nošení roušek, ale také ve správném zacházení s nimi po použití. Neodhazujme je tam, kam nepatří. V případě, že jste pozitivní na koronavirus, měli byste použité roušky skladovat nejlépe v uzavíratelné plastové nádobě, kterou byste měli následně i s rouškami zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Avšak i lidé, kteří nemají nákazu potvrzenou, by se měli takto také zachovat. Snažme se být ohleduplní i v tomto směru.
Komentáře
Buďte první, kdo článek okomentuje.
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé
Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.