Celý svět neustále zmítá pandemie nového typu koronaviru, z toho důvodu se pro veřejnost uzavřela známá turistická místa a lidé výrazně omezili svůj pohyb na veřejnosti. Mnohá města a místa tak zejí doslova prázdnotou. Výjimkou není ani Indie, která k 29. březnu měla kolem 1 000 potvrzených případů a asi 20 mrtvých. Z toho důvodu se úchylila k zákazu vycházení, provozování dopravních prostředků a naprostému uzavření hranic, a to až do 14. dubna.
Přísná opatření mají kladný vliv nejen na ovzduší, kdy lidé v Indii konečně vidí alespoň na několik metrů a lépe se jim dýchá, ale na svědomí mají ještě další pozitivní věc.
Na pláž Rushikulya v indické Uríse každoročně připlouvají hnízdit ohrožené karety zelenavé, avšak díky množství lidí, kteří zde běžně bývají, se želvy na pláž vracely ve značně omezeném počtu. To se nyní změnilo. Za poslední týden na pláž dorazilo více jak 250 000 karet zelenavých, aby zde nakladly svá vajíčka. Kromě zmiňované pláže byly karety pozorovány také na pláži Gahirmatha, rovněž v Uríse. Podle odhadů letos želvy nakladou přibližně 60 milionů vajíček.
Každá samička karety zelenavé naklade přibližně 80–100 vajíček, ze kterých se zhruba za 45 dní vylíhnou malé želvičky. Ty ihned po vylíhnutí vyrazí do moře.
Podobné zprávy přicházejí i z Brazílie, kde v regionu Paulista míří do oceánu stovky vylíhnutých želviček.
Komentáře
Buďte první, kdo článek okomentuje.
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé
Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.