Zambie je více než desetkrát větší než Česká republika a leží ve vnitrozemí jižní Afriky. Vysoký podíl nakažených virem HIV a profil chudé a rozvojové země spoustu turistů odrazuje a vhání do náruče sousedního Zimbabwe, které je na tom o poznání lépe. Na druhou stranu je to země, které se vyhýbá kriminalita, obchod s drogami a občanské nepokoje, které jsou často společným jmenovatelem afrických zemí. Poznávací cesta skrz „Černý kontinent“ by tak měla začít právě tady.
Náhorní plošina napříč celou zemí, která se svažuje až u jižní hranice a řeky Zambezi, zajišťuje příjemné teploty do 25 stupňů téměř po celý rok. Jen ke konci roku se přidají deště. Na cestu do přírody si zabalte něco se spoustou arašídů a chilli papriček, které jsou součástí téměř každého jídla, a vydejte se vstříc poznání.
Zambie je zemí národních parků, kterých je tu nepočítaně. Volně se v nich pohybují stáda slonů, levharti, hyeny, lvi, pakoni, buvoli, šakali, krokodýli, hroši a ohromné množství ptáků. Většinu parků protíná safari, turistům je tak Afrika servírovaná na zlatém podnosu. Mimo ně jsou tu ale i jiná lákadla – vodopády v čele se slavnými Viktoriinými vodopády na řece Zambezi u jižní hranice se Zimbabwe. O kus dál u severní hranice se nachází nejdelší sladkovodní jezero na světě, Tanganika. Mimo nepřeberného množství ryb jsou tu další nádherné vodopády Kalambo. Sice zdaleka nedosahují takové šířky, ale výška, ze které padají, je téměř dvojnásobná.
Města se v Zambii také hlásí o slovo. Hlavní město Lusaka je často pro turisty zklamáním. Ale jako výchozí bod je ideální. Na úplném jihu země je ve městě Livingstone česká stopa. Samo město bylo pojmenováno podle Davida Livingstona, ale Emil Holub, který jako první zmapoval nedaleké Viktoriiny vodopády a život kmene Loziů, má před místním muzeum bustu, která připomíná jeho zásluhy.
Vízum, dostatek prostoru na paměťové kartě fotoaparátu, dobrodužná duše ve stylu Emila Holuba a můžete se vydat směr Zambie.
Zobrazit celý popis