Tropické ostrovy Vanuatu leží při rovníku východně od Austrálie. Severní ostrovy jsou ukryté v deštném pralese, směrem k jihu z lesa vystupují činné sopky a rozprostírají se savany, kde se pravidelně střídá období sucha s obdobím dešťů.
Kolem pobřeží se táhnou korálové útesy, které lákají na bohatý podmořský život. Barevné rybky ale nejsou to jediné, co je možné pod vodní hladinou vidět. U Vanuatu ztroskotalo několik lodí a pohořelo mnoho mořeplavců a objevitelů, jejichž koráby dodnes leží na dně moří nedaleko od břehu. Největší podvodní vrakoviště je ale u ostrova Espiritu Santo, kde se během 2. světové války nacházela americká vojenská základna. Při odchodu se vojáci neobtěžovali s balením techniky a naházeli ji do moře. Million Dolar Point je dnes jedním z nejnavštěvovanějších míst celého souostroví.
Pobřeží je stejně bohaté na rostliny i živočichy, z nichž většina patří mezi endemické druhy, a těžko byste je jinde hledali. Ptáci, krokodýli, gekoni, hadi a netopýři tu žijí v hojném počtu. Z více než osmdesáti ostrovů je jen pár cílem turistů. Na „hlavním“ ostrově Efatě leží i hlavní město celého souostroví. Ostrov Vila tvoří jediné místo na Vanuatu, kde je plnohodnotné kulturní a ekonomické zázemí. Stejně tak ostrov Tanna s činnou sopkou Ysara, kde můžete vystoupat až na vrchol a pohlédnout do chřtánu a na bublající lávu, je turisty vyhledávaný.
Vanuatu ale nepatří mezi exotické destinace pro boháče. Snad až moc velká nedostupnost a fakt, že ještě po druhé světové válce se na ostrovech praktikoval kanibalismus, odrazuje turisty. Výstřednosti i zvyky z minulosti se podařilo potlačit a Vanuatu ukazuje na ostrově Pentecost, kde jsou kmenové rituály přístupné turistům, svou kulturu maximálně autenticky. V nitru panenské přírody, obklopeni činnými sopkami a dravým Pacifikem na puklině tektonických desek můžete proniknout do míst, která jsou dnes považována spíše za přežitek. Naštěstí díky kolonizaci nejste odkázáni na posunky, ale „zdomácnělou“ angličtinu. Van, tu, tri... Vanuatu čeká.
Zobrazit celý popis