Cádiz je nejlépe hodnocená lokalita ve Španělsku.
Jeréz je centrum vinařské oblasti. Doporučuji projet poměrně rozsáhlé městečko turistickým busem. Zajímavá je architektura, kdy do staré zástavby jsou velice citlivě dostaveny moderní budovy. Ubytování jsem měla zajištěno v malém městském hotelu Jeys Jeréz. Příjemný hotel, kde ráno dostanete typicky španělskou snídani (chleba, olivový olej, rajčata nebo sušenky, koláč, džem, jogurt) a café cortado. Do města jsem přijela kvůli festivalu, který každoročně pořádá nejlepší místní bodega (u nás vinařství, u nich bodega) Tío Pepe. Deset dní v srpnu zde probíhají slavnosti, koncerty. Já jela cíleně na koncert C. Baute.
Cádiz jsem navštívila v srpnu 2019. I přes to, že srpen bývá ve Španělsku velmi horký, ulice jsou velmi úzké tak, že se do nich sluneční paprsky nedostanou, aby město rozpálily. Nebo naopak, široké a plné stínících stromů. Velmi zajímavé město s nádhernou katedrálou. Je to takový poloostrov v Atlantiku, takže dokonale ztratíte orientační smysl, pokud se chcete řídit tím, že moře je tam a centrum bude tedy támhle. Ale nevadí, že si zajdete, "poloostrov" má zhruba 2 km2. Můžete popojet městskou hromadkou na krásnou pláž, hned vedle centra. Pláž, která je přímo ve městě, mezi dvěma hrady, je s tmavším pískem. Přeplněná. Doporučuji město projet turistickým busem. Co se týká ubytování, tak doporučuji v letních měsících využít studentských rezidencí. Tady to byla Residencia Universaria na Calle Santo Cristo (kousek od katedrály). Co se týká jídla - nestihla jsem za ty 4 dny navštívit žádnou restauraci. Ty jsou povětšinou dost přeplněné. A chodí se do nich v davech. A tak sama zasednout ke stolu se taky moc nenosí. A tak jsem jednou v centru využila tapas bar - ke každé skleničce piva (rozumějte, nalívají cca 0,2l) rovnou dostanete něco malého na zub. Jinak jsem dost využila (nedaleko ubytování) náměstí s tržnicí. A ty 4 dny žila na luxusním ovoci a zelenině. Například takové fíky. Na stejném náměstí si můžete stoupnout do fronty na churros s čokoládou. To je taková podlouhlá kobliha, kterou si namáčíte do čokolády. Pokud jste kafař, doporučuji cukrárnu, na kterou jsem koukala z okna - na Calle S.Cristo - mají výbornou zmrzlinu a kávu. Paní majitelka vám dá vždy ochutnat ještě jednu nebo dvě další příchutě, abyste se měli na co těšit příště. Jak se dostat do Cádizu? Letadlem do Madridu nebo Barcelony, poté přestup na letadlo do Jeréz de la Frontera. A z Jerezu vlakem do Cádizu. Je to necelých 30 km.
Do Španělska můžete cestovat na občanský průkaz i pas. Nezapomeňte, že i děti do 15 let musí mít svůj cestovní doklad. Více o dokladech.
Ve Španělsku se platí eurem, bez problému zaplatíte platební kartou. Více o měně a cenách.
Existuje několik možností, jak se z České republiky dostat do Španělska. Můžete jet autem, autobusem, vlakem nebo využít leteckou dopravu. Více o cestě autem.
Do Španělska není potřeba žádné povinné očkování.
Mezi Španělskem a Českou republikou není žádný časový rozdíl.
Úředním jazykem je španělština. Španělé moc neovládají cizí jazyky, a tak se francouzsky či anglicky dorozumíte spíše pouze v hotelech a restauracích. Turistické informační materiály jsou v mnoha jazycích. Více o jazyku a základních frázích.
Zásuvky jsou téměř stejné jako v České republice. Jen velmi výjimečně je potřeba adaptér. Více o zásuvkách.