Slovensko je vnitrozemský stát ve střední Evropě a z hlediska kulturního i jazykového je naším nejbližším sousedem. Je převážně hornatou zemí, výjimku tvoří pouze jižní úrodný pás podunajské nížiny.
Celé Slovensko, vyznačující se překrásnou přírodou, křižuje velmi hustá síť dobře značených turistických tras i cyklostezek. Tradičně nejnavštěvovanějšími regiony jsou horské oblasti na severu země, kde se rozkládá západní výběžek karpatského pohoří s překrásnou přírodou a majestátnými štíty Vysokých Tater. Západní Karpaty, zvláště pak Tatry, jsou ideální oblastí pro turistiku, trekking i alpinismus a v zimních měsících se samozřejmě stávají centrem zimních sportů. Hojně navštěvované jsou i slovenské národní parky Slovenský ráj a Slovenský kras s malebnou přírodou, jeskyněmi a skalními útvary.
Známé jsou i četné slovenské termální lázně na jihu a jihozápadě země, nabízející léčebné i wellness pobyty. Na východě země se nachází přehrada Zemplínská Šírava, jež je často přezdívaná „slovenské moře“. Podél šíravských písečných pláží leží několik příjemných turistických letovisek s možností koupání i provozování vodních sportů.
Za zmínku také rozhodně stojí velmi rozmanitá slovenská kuchyně. Nejznámějším slovenským jídlem jsou tradiční bryndzové halušky, pokrm z bramborového těsta, ovčí bryndzy a osmažené slaniny. Slovensko je vyhlášeným producentem vynikajících sýrů, zejména ovčích.
Zobrazit celý popisUbytování na Slovensku, která si cestovatelé oblíbili.
Slovensko je 53. nejlépe hodnocená země.
https://www.youtube.com/watch?v=wlBMcWXlAW4&t=314s
Tatralandii jsme navštívili podruhé a opět se nám líbilo. Zaujala mě asi zejména vnitřními bazénky, jaké jsem jinde ještě neviděl. Celý vnitřní prostor je skvěle propracovaný, jsou tu 4 základní bazénky, z toho 2 se slanou vodou, a uprostřed mezi nimi pool bar, který zpříjemní pobyt dobrým drinkem (doporučuji piňa coladu).
Jednu stranu lemuje pirátská loď i s modely pirátů apod., působí to celé moc hezky. Pod lodí je pro děti malý "šnorchlovací" bazének, v němž se nachází akvárium, takže lze takto pozorovat rybky. Je tu i další dětský bazének a spousta tobogánů a skluzavek, takže (nejen) pro nejmenší spousta vyžití.
Lze nalézt i venkovní termální bazény, menší plavecký bazén a to vše pod kulisou nedalekých hor, které lze v případě zahánění nudy navštívit a podniknout tu třeba nějaké túry. Pro starší je možnost se třeba nechat vyvézt lanovkou na vrchol Chopok, takže ani ti nemusí sedět jen v termálech a úplně zahálet.
Skvělé termály, které snad jen trochu kalí fakt vyšších cen, jak vstupného, tak třeba i občerstvení, ale je to jistě vykompenzováno jejich originalitou v našem "československém" prostředí...
Veľký Meder, dříve známý jako Čalovo, je asi klasika pro české milovníky termálů. Dobrá zpráva je, že areál se stále vylepšuje a posouvá kupředu, nezůstává spát na vavřínech, takže kdo tu pár let nebyl, možná to ani nepozná... Od mé první návštěvy zde někdy těsně před revolucí se snad změnilo téměř vše.
Naposledy tu přibyla divoká řeka, skokanský bazén a vlnový bazén. Předtím zase krytý plavecký bazén, nebo tobogány, takže snad opravdu každý si tu najde něco, co ho baví.
Městečko jako takové jinak toho ani mnoho nenabízí, ale pro zájemce je k vidění tzv. Vlastivědný dům, jež je ukázkou zdejšího živobytí v dřívějších dobách. Na okraji města je i židovský hřbitov, jakožto i jiné hřbitovy odkazující na rozmanitost města i jeho pestrou historii (srbský, evangelický, katolický, kalvínský) a v neposlední řadě kousek za městem i liduprázdná vodní plocha směrem na Okoč, která je též vhodná ke koupání v parných letních dnech, či rybaření...
Termály jsou v Oravici dvoje, my navštívili tzv. Meander Thermal Park, který je modernější a mj. k němu patří i protilehlá sjezdovka, takže milovníci lyžování mohou přes den lyžovat a k večeru třeba relaxovat v teplé vodě.
Termály nejsou příliš rozsáhlé a asi i díky tomu působí útulně a je příjemné zde relaxovat, k čemuž dopomáhá i vlnový bazén, což se už stává pomalu standardem v mnoha termálech...
V okolí se nachází kopce, kde lze absolvovat různé túry, popř. lze podniknout i výlet do nedalekého Polska, kde se nachází další několikery termály, či Zakopane jako základna pro výlety do Polských Tater...
Termály patřící k hotelu Aphrodite, jež už podle jeho názvu jsou vystavěny v takovém nějakém pseudořeckém stylu. Je to trochu kýč, který je ale možná až na pomezí "geniality". Je to uděláno s jistým vkusem. Asi ne každému se to bude líbit, ale odpočinek je tu báječný... Škoda jen, že ty ceny jsou tak šíleně vyšroubované nahoru... :-( To je asi největší vada tohoto areálu. Kdo má rád teplou vodu, bude se tu jinak cítit velmi dobře a návštěva splní na 100% svůj účel... Může si zaplavat, nebo zrelaxovat v některém z bazénů s rozličnou teplotou a dokonce se i zchladit v jednom z bazénků s velmi nízkou teplotou, jež sousedí naopak s jiným velmi horkým...
Štúrovo samo o sobě asi nenabízí příliš atrakcí, vyjma termálního koupaliště Vadaš, které nejde úplně prvoplánově po nějakých megaatrakcích, ale přesto není nemoderní. Je tu vícero zrekonstruovaných koupališť s různě teplou vodou, pro mladší jsou tu i tobogány, nebo vlnový bazén, takže každý si tu najde to své. Ceny v době návštěvy byly vcelku lidové, takže kdo chce relaxovat u vody, teplé vody, najde tu přesně to, co hledá. Areál je poměrně rozsáhlý, takže určitě se nebude nikde tísnit. Za Dunajem v Maďarsku je ostřihom s vyhlášenou bazilikou, takže tu lze udělat nenáročný výlet, který lze zakončit např. v tamních termálech, které jsou pro změnu malé, ale taky krásné.
Fakt chceš stáť hodinu pod Rysmi? Nevadí ti 40.000 ľudí denne vo Vysokých Tatrách?
Ak áno, poď na Horehronie. Som síce rodený Bratislavčan, ale horehronie som si zamiloval. Od Brezna až po Telgárt. Turistika, cyklocesty, úžasná pôvodná architektúra.
Byla to krása , která se hned tak nezapomene. Nádhera
Na Slovensko můžete cestovat na občanský průkaz i pas. Nezapomeňte, že i děti do 15 let musí mít svůj cestovní doklad. Více o dokladech.
Na Slovensku se platí eurem, bez problému zaplatíte platební kartou. Více o měně a cenách.
Existuje několik možností, jak se z České republiky dostat na Slovensko. Můžete jet autem, autobusem, vlakem nebo využít leteckou dopravu. Více o cestě autem.
Na Slovensko není potřeba žádné povinné očkování.
Úředním jazykem je slovenština. Bez problémů se domluvíte česky i anglicky.
Elektrické zásuvky jsou stejné jako v České republice. Více o zásuvkách.