Kefalos je označován jako „největší vesnice“ Kosu. Nachází se zhruba čtyřicet kilometrů jihozápadně od hlavního města a žije si svým poklidným životem. Je to malý záliv olemovaný písečnými plážemi. V chráněné zátoce Karmari Bay se choulí malý ostrůvek s typickým kostelíkem. Pro příznivce vodních sportů a historie připravil Kefalos speciální dobrodružství. V blízkosti baziliky sv. Štěpána se pod vodní hladinou nachází pozůstatky původního osídlení. Vyrazte ale i za hranice Kefalosu, do divukrásné přírody a nakonec se zastavte do některé z taveren na domácí medové dobroty.
Ubytování v Kefalosu , která si cestovatelé oblíbili.
Kefalos je jedna z nejlépe hodnocených lokalit v Řecku.
Letos jsme strávili dovolenou na Kefalosu. Bohužel jsme netušili, že na Kefalosu je nejstudenější moře. Půjčili jsme si auto za 30 eur/den a rozhodli se projet ostrov...
Za nás krásné široké pláže jsou hned nad Kefalosem. A je jich tu několik. Paradise beach je nejmělčí a lze si tu vypůjčit třeba i šlapadlo... Krásná a klidná je Lagada beach, Markos beach říkají i exotic beach trochu příkřejší vstup do moře a klid. Většina pláží je zaplněná zhruba z jedné třetiny. Lehátka cca 8eur/den. U každé pláže je nějaký stánek s občerstvením.
Nádherná je pláž v Limnionas. Jsou tu dvě jedna přírodní s divokým vlnami a jedna s lehátky v umělé zátoce, takže tu není ani vlnka.
A ten západ slunce je snad ještě krásnější než ve vesnici Zia. Narozdíl od Zii, kde bývají davy turistů, si tady užijte romantiku sami.
Krásné teplé moře s písčitými plážemi je i v Marmari a sousedním Tigaki. Mezi oběma městečky je solné jezero. Marmari je celkově klidnější letovisko, za to v Tigaki to žije.
V Marmari hned u pláže je taverna Smiley's. Vaří tu výborně, obrovské porce, dobré ceny. Zaparkovat se dá krásně kousek od Golden beach.
Za návštevu určitě stojí i Therma. Do moře tu vyvěrá sirný pramen. V laguně je velmi teplá voda, prý je to dobré na svaly a klouby. Taky tu najdete masážní stánek a masáže jsou za bezkonkurenční ceny. Zaparkovat se dá hned nahoře u restaurace s nádherným výhledem. Kdo si troufne, může sjet níž po strmé kamenité cestě, je tam ještě jedno parkoviště. Kdo si netroufne, toho čeká výšlap cestou zpátky. A ten kopec je fakt něco. A určitě si sem nezapomeňte boty do vody (sandály ani žabky fakt nestačí) a ručník. Stín najdete pouze okolo skály nad pláží. Je tu i malý stánek s občerstvením.
Taky s sebou vemte nějaké ovoce nebo pečivo pro kozy.
Nedaleko je hlavní město Kos Town s krásným zříceným hradem, Hipokratovým platanem, antickými vykopávkami a krásným přístavem. Zvláštní kouzlo má přístav hlavně v noci. Pokud sem pojedete, určitě nechte auto na některém ze záchytných parkovišť na kraji města. V centru je to samá jednosměrka a není moc kde zaparkovat.
Když už jsem zmínila Hipokrata, měla bych zmínit i Asklepion...sem určitě nezapomeňte hodně vody a něco na hlavu...je tu příšerně vedro.
Z dalších památek stojí za zhlédnutí nejstarší větrný mlýn na ostrově v Antimachii a úžasná zřícenina hradu v Paleo Pilí-sem ale určitě s teréňákem...
Nadchl mě i Plaka forest. Je to taková paví rezervace...i když je tu více koček než pávů a taky je tu jezírko s želvami.
O kočky se tu starají z Kitty's of Kefalos. Jestli sem pojedete, vemte jim granule. Koček je tu zhruba 50, jdou hodné, vděčné a mazlivé.
Pokud pojedete od Kefalosu, až sjedete z dálnice a najedete na kamenitou cestu mírně z kopce, budete mít krásný výhled na startující letadla.
Pokud sem pojedete až večer doporučuju repelent...
My jsme navštívili i Nisiros... je to ostrov cca 26km od Kardameny. Lodí je to asi hodina plavby. Vstup do kráteru stojí 3 eura na osobu, a je v něm asi 46 stupňů. Samozřejmostí je všudy přítomný smrad síry. Cestička dolů do kráteru je kamenitopísčitá a klouže, takže pořádné boty s sebou. A kvůli žhnoucímu slunci i něco na hlavu a dost vody. Nahoře je sice občerstvení, ale bývají tu šílené fronty.
Co ještě dodat? Ostrov je krásný, za návštěvu stojí určitě a určitě si půjčte to auto...nebudete litovat... ostrov má na délku cca 40 km a na šířku asi 12 km...nic velkého...jen pozor na kruhových objezdech-platí tu opačná přednost.
Do Řecka můžete cestovat na občanský průkaz i pas. Nezapomeňte, že i děti do 15 let musí mít svůj cestovní doklad. Více o dokladech.
V Řecku se platí eurem, bez problému zaplatíte platební kartou. Více o měně a cenách.
Do Řecka se nejčastěji létá letadlem. Pohodlně se sem dostanete také autem a autobusem. Více o cestě autem.
Do Řecka není potřeba žádné povinné očkování.
Časový posun je o jednu hodinu více než v České republice.
Úředním jazykem je řečtina, běžně se však domluvíte také německy a anglicky. Více o jazyku a základních frázích.
Zásuvky jsou podobné jako v České republice, problém s adaptéry není tedy třeba řešit. Více o zásuvkách.