V roce 2011 se největší africká země po vleklých konfliktech rozdělila na dvě. Touha po osamostatnění dala vzniknout Jižnímu Súdánu. Otázkou zůstává, jestli kmenová kultura a přírodní krásy jsou to, co zemi odrazí od chudoby a závislosti na zahraniční pomoci. Země jde vstříc turismu, snad brzo dojde cíli.
Hlavní město Džuba na jihu je centrem všeho dění. Nečekejte ale služby pro turisty, asfaltové silnice, monumentální architekturu ani bankomaty. Město má svůj jedinečný ráz, kde se všechen ruch točí kolem tržiště s potravinami Konyo Konyo Market a nábřeží Bílý Nil. Velké plus má Džuba za místní taxi Boda Boda, které je skutečně rychlé, poctivé a bezpečné. Na Afriku vcelku nevídaný jev. Jeden v hlavním městě pro aklimatizaci s horkým rovníkovým podnebím postačí.
Pro oblast Sudd je typický bažinatý Nil, který sem přitéká z jihu. V období se dešťů se ale mění v rozlehlý labyrint s jezírky, kanály, lagunami a ostrůvky skrytými v deštném pralese, který láká slony, hrochy, krokodýly a ohromné množství tažných ptáků. Tichým pozorovatelům se tak pravidelně naskýtá nevídaná podívaná. Na tuto oblast volně navazuje národní park Boma a Bangidalo, kam zvířata migrují za vláhou a potravou. I když období such a dešťů nutí zvířata k přesunům, pro turisty existuje jistota, že vždycky narazí na stádo žiraf, divokých psů, hyen nebo bizonů.
Stejně rozmanitá a původní je i kmenová struktura obyvatelstva. Vůči svým zvykům a tradicím jsou někdy až příliš ochranitelští a vůči výstřednostem jsou velmi kritičtí. Možná je to ale důvod, proč ještě stále mají svou vlastní kulturu.
I když se zdá, že je Jižní Súdán na dobré cestě, turisty překvapí jedno nepochopitelné omezení. Formální potvrzení o povolení fotografování je pro cestu nezbytné.
Zobrazit celý popis