Irák je zemí denně zmiňovanou v souvislosti s islámem, nepokoji a terorismem. Arabové s Kurdy jsou zkrátka na ostří nože. Zásoby ropy, víra a oblast Blízkého východu změně situace příliš nenahrává.
V období složení zbraní a relativního klidu se s přemírou opatrnosti a za podpory cestovní kanceláře dá i tato destinace navštívit a nechat se okouzlit krásami dávné Mezopotámie. Mezi řekami Eufrat a Tigris je usazen počátek civilizace.
Bagdád, který je považován za nejdůležitější islámské město světa, leží na obou březích Tigridu, je plné mešit, minaretů, paláců a přilehlých zahrad. Zkoumat každou památku na vlastní pěst ale nemusí být bezpečné, problém řeší Irácké národní muzeum, kde je Bagdád i celá země jako na dlani s památkami od dob Mezopotámie po současnost.
Hlavní město ale není jediné v zemi, které stojí za návštěvu. Amídája na severu Iráku je stará více než 5000 let a řadí se k nejstarším městům na světě. Do výšky přes 1500 metrů na vrcholu stolové hory, která věky sloužila jako přírodní pevnost, se dobyvatelé nehrnuli. Je zachována většina tamních památek, královských hrobů i krásný výhled. Zcela odlišnou atmosférou se pyšní Basra na jihu. Hustá síť lagun, vodních kanálů a parků nápadně připomíná Benátky. Ropné věže na obzoru a mešity vás ale vrátí zpátky na Blízký východ.
Stejně svérázná jako kultura a víra jsou i pravidla u jídla. Jí se převážně bez příboru, ale zásadně pravou rukou a je jedno, jestli máte na talíři něco z fastfoodu, sangak nebo panir s výraznou vůní. Snad jednou skončí boje a turistům se otevře nevídaná podívaná a naskytne se pohled do historie až prvopočátkům naší civilizace.
Zobrazit celý popis