Jaká země je označovaná za nejchudší na západní polokouli? Haiti. Leží v západní části ostrova Hispaniola společně s Dominikánskou republikou, která je čím dál oblíbenější exotickou destinací. Haiti bylo na rozdíl od ní dlouhá léta sužováno válkou a pravidelně terčem přírodních katastrof.
Země ale konečně vstává z popela a hodlá naplno využít kulturního a přírodního bohatství, výhodné polohy v Karibiku a otevírá náruč turistům. Je dobré mít na paměti, že se jedná o chudou a rozvojovou zemi. Na jednu stranu je rozdíl mezi chudými a bohatými propastný, většina lidí žije ve slumech, na druhou stranu nabízí rozmanitou přírodu a neopakovatelnou kulturu a atmosféru. Hlavní město Port-au-Prince bývalo koloniální baštou a na svou architekturu lákalo návštěvníky. V roce 2010 zbyly z města po ničivém zemětřesení jen ruiny.
Na severu země jsou dva největší monumenty – ohromná pevnost Laferiére pro pět tisíc mužů a palác Sans-Souci postavený Jindřichem I., ze kterého dnes zbylo už jen několik zdí, přesto láká pozornost.
Ještě o něco severněji se nachází jediný luxusní rezort na Haiti – Labadee. Vábí na dlouhé písečné pláže, korálové útesy s bohatým podmořským životem a bláznivé adrenalinové atrakce, například nejdelší zipline na světě. Protipólem je piráty obývaná Tortuga, které se cestovní ruch zcela vyhýbá. Možná dobře, piráty totiž vystřídaly vodní želvy a našly tu svůj klid.
Pravé bohatství Haiti se ale skrývá v národních parcích, které skrývají deštné pralesy, vodopády, jezera a vnitrozemská pohoří. Koupačka u vodopádů Bassin Bleu uprostřed džungle je jen pro odvážlivce, národní park Pic Macaya zase odhalí zcela jedinečné a neznámé druhy zvířat a rostlin. Při cestování po Haiti platí mimo běžné zásady slušného turisty jedno pravidlo navíc. Místní obyvatelé jsou často stoupenci voodoo, buďte tedy milí za všech okolností :-)
Zobrazit celý popis