Třikrát větší plocha než Česká republika, sotva tři čtvrtě milionu obyvatel, savany, vodopády a deštný prales dnes patří nejchudší zemi v Jižní Americe a jediné zemi Commonwealthu na tomto kontinentu, Guyaně. Divoká doba kolonizace, kdy si zemi přehazovali Španělé s Brity jako horký brambor, za sebou zanechala několik architektonických skvostů, které města chrání a lákají na ně turisty.
V hlavním městě Georgetown na pobřeží Atlantského oceánu tak těžko nabydete dojmu, že jste v Jižní Americe. Monumentální katedrála sv. Jiří a nábřeží s hrázděnými domky matou turisty. Až rozhled z věže Stabroek ukáže celé město a odhalí tajemná zákoutí. Nutno ale dodat, že kriminalita je městu vlastní a průzkum zapadlých uliček na vlastní pěst by se nemusel vyplatit.
Guyana ale stejně sází více na přírodní krásy a místní kuchyni. Slepice s rýží a hráškem nebo zapoara plněná grilovanou zeleninou vás zasytí na trek drsnou přírodou. První zastávkou jsou většinou Marschallovy vodopády, ale hlouběji do vnitrozemí se ukáže větší poklad. Vodopád Kaieteur představuje silnou konkurenci pro slavné Niagarské nebo Viktoriiny vodopády. Jsou ukryté v hustém deštném pralese, padající voda řinčí a rozléhá se a členité břehy vytváří malá a mělká jezírka, kde se můžete bezpečně vykoupat.
Směrem na jihozápad chrání savanu Rupununi sotva tisícové pohoří Kanuku, které je domovem vyder nebo ohromných dravců, např. harpyjí pralesních. Rozsáhlá savana není domovem jen mravenečníků, jaguárů a desítek dravých ptáků, ale i původních indiánských obyvatel.
I když Guyana žije ve stínu sousední Brazílie a Venezuely, zaslouží si pozornost. Na rozdíl od mnoha jiných zemí se tu bez problému domluvíte anglicky.
Zobrazit celý popis