Na východě Afriky u pobřeží Rudého moře, které odděluje Afriku od Arabského poloostrova, si kus území uzmul stát Eritrea. Čtvrtstoletí od získání nezávislosti nezacelilo všechny stopy po vleklých bojích se sousední Etiopií a země je závislá na zahraniční potravinové pomoci. Přesto je politicky stabilní a o něco bezpečnější než jiné státy východní a střední Afriky.
Z dob italské kolonizace zůstala v Eritree výrazná stopa v architektuře. Dodnes se hlavnímu městu Asmara přezdívá „Africký Řím“. Turista může být zpočátku zmatený. Evropská architektura se tu mísí s arabskou stejně jako víra nebo jazyk; křesťané a muslimové, italština s arabštinou, katedrála Panny Marie Růžencové vedle mešity Al Khulafa as Rashiudin. Bez předsudků k vyznání stojí celá Asmara za návštěvu.
Eritrea patří mezi nejsušší místa celé Afriky, kdy teploty málokdy klesají pod 40 stupňů. Zemi z velké části pokrývá horký písek a holé pláně táhnoucí se daleko za obzor. Města, kde je o něco čilejší život než mezi dunami, kráterové jezero Abha-Hada na severu země, třítisícový vrchol Soira nebo tropické Dahlacké ostrovy v Rudém moři s nedotčenou přírodou, patří mezi zajímavosti Eritrey.
Doprava po zemi je někdy náročná a doslova o nervy, stejně jako domluva, smlouvání a ubytování, ale na konci každého dne by měla být vydatná indžara – nakyslá placka z teffu s masovou směsí a pikantním kořením, která dodá energii po dni v horku a prachu.
Zobrazit celý popis