Země, která má za sebou teprve dvanáct let nezávislosti, ale nabízí turistům hned pětici velkých národních parků. V Černé Hoře se platí eurem. Domluvíte se zde často německy a italsky a je třeba dodat, že místní pochytí i leccos z češtiny. Žije tu necelých sedm set tisíc obyvatel a silnou roli zde hraje pravoslavné křesťanství, které je vyznáním takřka čtyř pětin obyvatelstva.
Hlavní město Podgorica nabízí procházku v Královské zahradě, ale také pohled na nově zrekonstruovanou Osmanagiovu mešitu. Najdete zde velké mezinárodní letiště, klíčová je pro tuto balkánskou zemi také železniční doprava. Do Černé Hory se jezdí hlavně kvůli tamní panenské přírodě, ale také specialitám jako jsou pršut nebo rakija. Historickou zajímavostí je středověký klášter Morača, známý mezi Čechy je i záliv Boka Kotorska.
A kde se nachází vůbec největší evropská sladkovodní bažina? Také v Černé Hoře, jde o Skadarské jezero na hranicích s Albánií, které je už přes tři desetiletí národním parkem. Za zmínku stojí také národní park Durmitor, kde se nachází proslulá Titova jeskyně a malebné ledovcové jezero Jabljan.
Zobrazit celý popisUbytování v Černé Hoře, která si cestovatelé oblíbili.
Černá Hora je 58. nejlépe hodnocená země.
Budva má krásné historické centrum v klasickém stylu, jaký najdeme ledaskde v zemích bývalé Jugoslávie. Jsou zde i hezké pláže, ale bohužel úplně přeplněné lehátky a lidmi, což je škoda, jinak pěkné místo...
Do Černé Hory můžete cestovat na občanský průkaz i pas. Nezapomeňte, že i děti do 15 let musí mít svůj cestovní doklad. Více o dokladech.
I přesto, že Černá Hora není členskou zemí EU, platí se zde eury. Je to proto, že se zde dříve platilo německou markou, kterou později vystřídalo právě euro. Platba kartou je možná pouze v turistických oblastech a větších městech. Více o měně a cenách.
Existuje několik možností, jak se z České republiky dostat do Černé Hory. Můžete jet autem, autobusem, nebo využít leteckou dopravu. Více o cestě autem.
Do Černé Hory není potřeba žádné povinné očkování.
Úředním jazykem je takzvaná černohorština. Anglicky se domluvíte jen ve větších hotelech, světové jazyky se zde moc nepoužívají (kromě ruštiny). Více o jazyku a základních frázích.
Zásuvky jsou podobné jako v České republice, problém s adaptéry není tedy třeba řešit. Pouze na některých místech, zejména při ubytování v soukromí, můžete narazit na starší rozvod elektřiny a odlišný typ zásuvky. Více o zásuvkách.